Институтът по фуражните култури – Плевен е създаден през 1954 година с постановление № 4903 от 24 декември на Министерски съвет като Централен Научноизследователски институт по фуражите, със седалище Плевен, за комплексни научни и научно-приложни изследвания в областта на фуражното производство. За изпълнителен директор е назначен Кочо Караджов.
Основна роля за реализиране на идеята за създаване на Институт по проблемите на фуражното производство е изиграл доклад на руския професор М.П. Елсуков, директор по това време на Институт кормов, разположен в близост до Москва.
След мониторинг и проучване на условията за развитие на селското стопанство в България през 1953 г., той написва доклад, с който аргументирано и убедително препоръчва на Министерството на Земеделието да създаде зоотехнически факултет или научноизследователски институт по фуражите, като посочва и неговото място – гр. Плевен – район със силно развито животновъдство (рóден край на Сивото искърско говедо, Плевенската черноглава овца, Дунавска и Плевенска породи коне), както и район с подходящи почвено-климатични условия за интензивно фуражно производство.
Новосъздаденият Институт по фуражите стартира усилена изследователска работа с едногодишни и многогодишни житни и бобови фуражни култури, тревни смески, сочноплоди и кореноплоди, като научните изследвания обхващат и проблемите с подобряване на естествените мери и пасища. Научните разработки са насочени към актуални въпроси, свързани със селекция на нови сортове и хибриди фуражни растения, технологиите на отглеждане, прибиране и съхранение на фуражите и изхранване на животните. Стартира маркетингов процес на нови форми на обслужване и внедряване на световните земеделски практики.
Институтът осъществява фундаментални научни изследвания, научно-приложни изследвания, иновативна и консултантска дейност в областта на селекция, семепроизводство и технологии за отглеждане на фуражните култури.
В резултат на дългогодишната селекционна дейност в Института са създадени и признати 31 сорта при 11 едногодишни и многогодишни житни и бобови фуражни култури култури: Люцерна, Пролетен фуражен грах, Зимен фуражен грах, Пролетен фий, Ежова главица, Безосилеста овсига, Пасищен райграс, Тръстиковидна власатка, Гребенчат житняк, Пустинен житняк, Сорго.
Основен приоритет в дейността по направление научно обслужване и приложна дейност до настоящия момент е създаване на контакти и извършване на консултантска дейност на фермери и земеделски производители и др. с цел популяризиране на научно-приложните разработки на Института в отговор на нуждите на пазара и бизнеса, както и представяне на Института на национални и международни изяви с цел реклама. В резултат на многогодишни изследвания в Института са разработени и утвърдени 19 технологии и 10 спомагателни материали (наръчници, ръководства, брошури, книги), където потребителите намират отговор на всички въпроси, свързани с отглеждане на фуражните култури.
В продължение на седем десетилетия, Институтът е разработвал и реализирал разностранни международни научноизследователски проекти, финансирани и подпомагани от Европейски Съюз, Програма Еразмус+, COST на ЕС и др., проекти към ФНИ, оперативни програми по МОН, ННП, Horizon 2020 и др; привличал и подготвял докторанти, специализанти и пост-докторанти по акредитираните програми на Института.
С особено вълнение Институтът по фуражните култури – Плевен отбеляза своя 70 годишния юбилей. Той се утвърждава като едно от водещите научни звена в областта на селскостопанските изследвания, с важен принос към развитието на фуражното производство и иновациите в земеделието. Трудът, отдадеността и професионализмът на всички настоящи и преди това учени и служители, са неизменна част от постоянното развитие и обогатяване на Института, успешното потвърждаване на идентичността му, възприемането и развиването на най-високи стандарти на академичната наука!
В този празничен за Института момент си пожелаваме на здраве, творческо дръзновение, нови научни достижения и да съхраним иновативния си творчески дух!